Bahrain
Kuwait
Oman
Middle East
GDN Online App available on
App Store / Play Store
Gulf Daily News Gulf Daily News
Gulf Daily News Gulf Daily News Gulf Daily News Gulf Daily News Gulf Daily News
Monday, July 16, 2018 ARCHIVES  |  SEARCH  |  POST ADS  |  ADVERTISE  |  SUBSCRIBE   |  LOGOUT   |  CONTACT US

Portugal to face 2010 World Cup winners Spain

Football
Sat, 02 Dec 2017
1 of 2

Moscow: The 2010 World Cup winners Spain were placed in the same group as Cristiano Ronaldo’s Portugal at the 2018 World Cup in Russia, while England will face a talented Belgium side.

Spain’s clash with reigning European champions Portugal in Sochi on June 15 was an early highlight thrown up by the glitzy draw in the Kremlin.

Neymar’s Brazil must negotiate a group including Switzerland, Costa Rica and Serbia as the South Americans seek a sixth title.

Holders Germany meanwhile were paired with Mexico, Sweden and South Korea as Joachim Loew’s men try to become the first nation to retain the title since Brazil in 1962.

“I am certainly not scared,” Loew told ZDF television.

“Other countries have been watching us over the last few years and they have progressed and they have great players. This will be an exciting World Cup.”

In a draw overseen by their former striker Gary Lineker, England were placed with Kevin de Bruyne’s Belgium, surprise packages Panama and, in their opening game in Volgograd on June 18, Tunisia.

England manager Gareth Southgate said his mind went back to playing in the 2-0 group-stage win over Tunisia at the 1998 World Cup.

“Remembering the Tunisia game in 1998, it was the first thing that went through my mind,” he said. “It was a fantastic day and it’s nice to be able to relive that.

“We haven’t done as much preparing on the African teams yet so now that’s what we can focus on.”

Lionel Messi and his Argentina team which struggled to qualify will play World Cup debutants Iceland as well as a dangerous Croatia outfit and Nigeria.

“You know football, you always have a chance,” said Iceland coach Heimir Hallgrimsson.

“We have shown through the years that if we play well, we can at least give them a good game.”

The tournament that spans 11 cities and 12 stadiums kicks off when host nation Russia take on Saudi Arabia on June 14 in Moscow’s Luzhniki Stadium.

“We just didn’t want to get Spain,” said Russia coach Stanislav Cherchesov.

Russia face a host of dangers in Group A in the shape of Uruguay, led by Barcelona’s Luis Suarez and Paris Saint-Germain’s Edinson Cavani, and Egypt, spearheaded by Liverpool striker Mohamed Salah.

France and their potent strikeforce of Antoine Griezmann and teenage sensation Kylian Mbappe will play Australia, Peru and Denmark in Group C.

Spain and Portugal’s other opponents in a tough-looking Group B are Morocco and Iran.

Spain coach Julen Lopetegui said the pairing with Portugal leaves little room for error.

“Portugal have won an important title and, moreover, very recently. They are the champions of Europe and they have fantastic players,” Lopetegui told Spanish TV station Cuatro.

Japan will face a tough task to finish in the top two of Group H that features Robert Lewandowski’s Poland, Sadio Mane’s Senegal and Colombia.

The group line-ups for the 2018 World Cup:

Group A: Russia, Saudi Arabia, Egypt, Uruguay

Group B: Portugal, Spain, Morocco, Iran

Group C: France, Australia, Peru, Denmark

Group D: Argentina, Iceland, Croatia, Nigeria

Group E: Brazil, Switzerland, Costa Rica, Serbia

Group F: Germany, Mexico, Sweden, South Korea

Group G: Belgium, Panama, Tunisia, England

Group H: Poland, Senegal, Colombia, Japan

The complete fixture list for the 2018 World Cup (all times GMT):

Thursday, June 14

(1500) Russia v Saudi Arabia, Moscow (Luzhniki)

Friday, June 15

(1200) Egypt v Uruguay, Yekaterinburg

(1500) Morocco v Iran, Saint Petersburg

(1800) Portugal v Spain, Sochi

Saturday, June 16

(1000) France v Australia, Kazan

(1300) Argentina v Iceland, Moscow (Spartak)

(1600) Peru v Denmark, Saransk

(1900) Croatia v Nigeria, Kaliningrad

Sunday, June 17

(1200) Costa Rica v Serbia, Samara

(1500) Germany v Mexico, Moscow (Luzhniki)

(1800) Brazil v Switzerland, Rostov-on-Don

Monday, June 18

(1200) Sweden v South Korea, Nizhni Novgorod

(1500) Belgium v Panama, Sochi

(1800) Tunisia v England, Volgograd

Tuesday, June 19

(1200) Poland v Senegal, Moscow (Spartak)

(1500) Colombia v Japan, Saransk

(1800) Russia v Egypt, Saint Petersburg

Wednesday, June 20

(1200) Portugal v Morocco, Moscow (Luzhniki)

(1500) Uruguay v Saudi Arabia, Rostov-on-Don

(1800) Iran v Spain, Kazan

Thursday, June 21

(1200) France v Peru, Yekaterinburg

(1500) Denmark v Australia, Samara

(1800) Argentina v Croatia, Nizhni Novgorod

Friday, June 22

(1200) Brazil v Costa Rica, Saint Petersburg

(1500) Nigeria v Iceland, Volgograd

(1800) Serbia v Switzerland, Kaliningrad

Saturday, June 23

(1200) Belgium v Tunisia, Moscow (Spartak)

(1500) Germany v Sweden, Sochi

(1800) South Korea v Mexico, Rostov-on-Don

Sunday, June 24

(1200) England v Panama, Nizhni Novgorod

(1500) Japan v Senegal, Yekaterinburg

(1800) Poland v Colombia, Kazan

Monday, June 25

(1400) Saudi Arabia v Egypt, Volgograd

(1400) Uruguay v Russia, Samara

(1800) Spain v Morocco, Kaliningrad

(1800) Iran v Portugal, Saransk

Tuesday, June 26

(1400) Denmark v France, Moscow (Luzhniki)

(1400) Australia v Peru, Sochi

(1800) Nigeria v Argentina, Saint Petersburg

(1800) Iceland v Croatia, Rostov-on-Don

Wednesday, June 27

(1400) South Korea v Germany, Kazan

(1400) Mexico v Sweden, Yekaterinburg

(1800) Serbia v Brazil, Moscow (Spartak)

(1800) Switzerland v Costa Rica, Nizhni Novgorod

Thursday, June 28

(1400) Japan v Poland, Volgograd

(1400) Senegal v Colombia, Samara

(1800) England v Belgium, Kaliningrad

(1800) Panama v Tunisia, Saransk

Saturday, June 30

Round of 16

(1400) Group C winners v Group D runners-up, Kazan (R1)

(1800) Group A winners v Group B runners-up, Sochi (R2)

Sunday, July 1

Round of 16

(1400) Group B winners v Group A runners-up, Moscow (Luzhniki) (R5)

(1800) Group D winners v Group C runners-up, Nizhni Novgorod (R6)

Monday, July 2

Round of 16

(1400) Group E winners v Group F runners-up, Samara (R3)

(1800) Group G winners v Group H runners-up, Rostov-on-Don (R4)

Tuesday, July 3

Round of 16

(1400) Group F winners v Group E runners-up, Saint Petersburg (R7)

(1800) Group H winners v Group G runners-up, Moscow (Spartak) (R8)

Friday, July 6

Quarter-finals

(1400) Winner of R1 v Winner of R2, Nizhni Novgorod (Q1)

(1800) Winner of R3 v Winner of R4, Kazan (Q2)

Saturday, July 7

Quarter-finals

(1400) Winner of R7 v Winner of R8, Samara (Q3)

(1800) Winner of R5 v Winner of R6, Sochi (Q4)

Tuesday, July 10

Semi-final

(1800) Winners of Q1 v Winners of Q2, Saint Petersburg

Wednesday, July 11

Semi-final

(1800) Winners of Q3 v Winners of Q4, Moscow (Luzhniki)

Saturday, July 14

(1400) Third-place play-off, Saint Petersburg

Sunday, July 15

(1500) Final, Moscow (Luzhniki)

You Might Like